hamburger menu
شعبه مرکزی ۰۲۱-۶۶۹۴۱۳۷۹ شعبه غرب ۰۲۱-۶۶۵۰۹۰۲۰ شعبه شمال ۰۲۱-۲۲۳۶۱۰۵۶ پاسخگویی 24 ساعته ۰۹۱۲-۸۳۹۳۵۳۲
اسلایدر ریپیر ساید

پر کردن گاز یخچال | دلایل خالی شدن گاز یخچال

پر کردن گاز یخچال

 پرکردن گاز یخچال

پر کردن گاز یخچال

آیا گاز یخچال فریزر شما خالی شده است؟ چگونه می‌توانیم متوجه خالی شدن آن بشویم ؟ علائم مربوط به خالی شدن آن کدام اند؟ چه دلایلی سبب خالی شدن گاز یخچال فریزر می‌شود؟ نشت گاز به چه صورت است و نحوه تشخیص آن چیست؟آیا می دانید برای پر کردن گاز هر یخچال باید از گاز مخصوص خودش استفاده کرد؟

اگر به‌تازگی با مشکل نشت گاز یخچال فریزر خود روبرو شده‌اید پس این مطلب را با دقت مطالعه کنید ما دانش و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم تا بتوانید ابتدا دلایل نشت گاز و نیز پر کردن گاز یخچال را به کمک نمایندگی تعمیر یخچال فریزر توسط تعمیرکار یخچال فریزر انجام دهید در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه از یخچال فریزر نگهداری و محافظت کنیم تا برای بار دیگر این اتفاق رخ ندهد.

مطالب ارائه شده را مطالعه کنید تا تمامی مشکلات شما حول محور این موضوع برطرف شود.

 گاز یخچال فریزر به چه منظور استفاده می‌شود ؟

 پر کردن گاز یخچال

پر کردن گاز یخچال

یخچال‌ها برای خنک کردن است گازهای مخصوصی استفاده می‌کنند که نوع این گازها از گذشته تا به امروز با پیشرفت علم و فناوری تغییر پیدا کردند ، در گذشته این گازها در رده cfc ها قرار داشتند که بسیار سمی و خطرناک بودند و از آلاینده‌ها محسوب می‌شدند مانند گاز آمونیاک که در لوله‌های پشت یخچال جهت خنک سازی استفاده می‌شد ، که آمونیاک خود گازی سمی و منفجره محسوب می‌شد و اگر از لوله‌های پشت یخچال خارج می‌شدند می‌توانستند خطرآفرین باشند.

اما امروزه با پیشرفت علم و دانش ترکیبات این گازها تغییر یافته و بی‌خطر شده‌اند و از گاز آمونیاک به گاز فریون تغییر پیدا کرده‌اند ، در کل دلیل استفاده از این گازها کاهش دمای درونی یخچال به وسیله سیستم هایی که در یخچال فریزر به کار رفته ، می باشد .

فریون نام تجاری گاز استفاده شده در یخچال می باشد که دسته‌ای از مواد شیمیایی هستند و به‌عنوان خنک کننده‌ها در یخچال استفاده می شوند که در اصطلاح عامیانه و آن‌ گاز مبرد می‌گویند ، که گازی بی رنگ و بو است.

اما تصوری عامیانه و اشتباه در مورد گازهای خنک‌کننده وجود دارد که می‌خواهیم به آن بپردازیم ، که مردم به اشتباه می‌پندارند که باز ماندن درب یخچال برای طولانی مدت سبب هدر رفت گاز یخچال می شود ، اما چنین برداشتی کاملاً اشتباه است زیرا گاز درون لوله‌هایی با فضای کاملاً بسته قرار دارد و هیچ راه خروجی ندارد ، و نیز بعضی از مردم می‌پندارند که با گذشت چندین سال از عمر طبیعی یخچال فریزر از قدرت خنک کنندگی گاز درون آن کاسته می شود اما این نیز اشتباه است ، زیرا گاز فریون دارای ترکیباتی با ویژگی‌های منحصربه‌فرد می باشد که پس از انجام خنک کنندگی این ویژگی‌ها تغییر نمی‌کنند و برای همیشه به همان گونه ثابت می‌ماند .

 آیا می‌دانید که گاز خنک‌کننده در کدام قسمت یخچال قرار می‌گیرد؟

لوله‌های فلزی مشبک از جنس مس در قسمت پشتی یخچال و بیرون از بدنه اصلی قرار دارند که گازهای خنک کننده در درون آن لوله‌ها جریان دارند وظیفه کمپرسور یخچال به جریان انداختن این گاز درون لوله‌های مسی می باشد ، بدین ترتیب گاز در سراسر شبکه لوله‌ای ۱ یخچال حرکت می‌کند و زمانی که به داخل محفظه یخچال می‌رسد در قسمت‌هایی با هوای درون محفظه یخچال ارتباط مستقیم پیدا می‌کند ، بدین ترتیب گرمای درونی یخچال توسط لوله‌ها جذب می‌شود و به بیرون از یخچال انتقال داده می شود و گرمای جذب شده را آزاد می‌کند ، درنهایت فرایند خنک کنندگی شکل گرفته می شود .

نحوه تشکیل برفک در یخچال

 پر کردن گاز یخچال

پر کردن گاز یخچال

اگر به هنگام قرارگیری هوای گرم و سرد در کنار یکدیگر صفحه‌ای میان این ۲ هوا موجود باشد رطوبت موجود در هوای گرم به شکل قطراتی بر روی صفه تشکیل می شود که از آن با نام عامیانه شبنم یاد می‌کنیم اما اگر همین قطرات در مدت زمان طولانی‌تری بر سطح که در پشت آن هوای سرد وجود دارد قرار بگیرد قطرات آب موجود یخ زده و به‌اصطلاح به برفک تبدیل می شوند .

دقیقاً همین وضعیت را در یخچال های فریزر بر روی لوله‌های حاوی گاز در قسمت پشتی یخچال فریزر مشاهده می‌کنیم ، جایی که هم هوای گرم و هم هوای سرد و نیز سطحی وجود دارد ، بنابراین دلایل متفاوتی وجود دارد برای تشکیل برفک که ازجمله آن‌ها می‌توان به وجود رطوبت زیاد در فضای اطراف یخچال اشاره کرد.

سازندگان یخچال و فریزر برای مقابله با این مشکل سیستمی تحت عنوان سیستم دیفرست طراحی کرده‌اند ، که به معنای یخ زدایی می باشد کنترل و تنظیم سیستم دیفرست از نوع خودکار می باشد ، او نیازی به تنظیم دستی آن نیست.

حالا که با گاز یخچال فریزر آشنا شدید می‌خواهیم به شما علائم نشت گاز را یادآوری کنیم ، تا آن‌ها را بهتر بشناسید.

 پر کردن گاز یخچال

پر کردن گاز یخچال

موارد زیر از جمله علامت های نشت گاز یخچال فریزر می باشد.

۱.گرم شدن یک‌باره فضای درونی یخچال

۲. کارکرد متداوم موتور یخچال برای خنک کردن گرمای ازدست‌رفته

۳. بوی منتشرشده گاز فریون

۴. بروز سردرد ، سرگیجه و تهوع های ناگهانی

۵. ایجاد برفک هایی بر قسمت های ابتدایی اپراتور با قطر زیاد

۶.صورت‌حساب غیرعادی و زیاد برق

شارژ گاز یخچال فریزر

بررسی جزئیات موارد گفته شده

۱.دقت داشته باشید که اگر گاز خنک‌کننده یخچال فریزر تخلیه شده باشد ، عملیات خنک سازی یخچال به‌خوبی انجام نمی‌شود و بدین ترتیب فضای درون یخچال بتدریج گرم می‌شود ، و شما پس از مدتی متوجه می‌شوید که مواد غذایی که در یخچال نگهداری می‌کنید به مانند گذشته سرد نیستند و به راحتی می‌توانید تفاوت دمایی را حس کنید.

۲.با توجه به این‌که یخچال‌ها تنظیم دمای درونی خودکار دارند ، و پس از خالی شدن گاز یخچال که خود باعث افزایش دمای درون یخچال می شود ، یخچال سعی می‌کند دمای افزایش یافته را جبران کند بنابراین موتور یخچال به صورت متداوم و پشت سر هم کار می‌کند و شما می‌توانید مشاهده کنید که کمپرسور و کندانسور یخچال تحت هیچ شرایطی خاموش نمی‌شوند مگر این‌که اتصال برق را قطع کنیم .

۳.با این‌که گاز فریون بی رنگ و بو است اما ممکن است پس از نشت از لوله‌های یخچال بوی کم و خفیف ایجاد کند که این بو شبیه به فاسد شدن مواد غذایی می باشد اگر این بو مربوط به فساد مواد غذایی درون یخچال نباشد پس مطمئناً مربوط به گاز فریون می‌باشد ، بنابراین می‌بایست فوراً و در اسرع وقت با تعمیرکاران مربوط تماس بگیریم تا سریعاً بتوانیم مشکل ایجاد شده را حل کنیم چراکه گاز فریون نیز دارای مشکلاتی برای سلامتی شما می باشد .

۴. بااینکه گاز فریون از خطرات کمتری نسبت به گازهای قبلی استفاده شده مانند آمونیاک برخوردار است اما وجود طولانی مدت آن در فضای آشپزخانه می تواند سبب مشکلاتی چون سرگیجه سردردهای طولانی مدت و نیز تحول و علائمی مانند ان شود دقت داشته باشید که تشدید این موارد به هنگام نزدیک شدن به یخچال در محیط آشپزخانه به شما این اطمینان را دهد که مشکلات ایجاد شده می تواند بعلت نشت گاز فریون باشد ، از طرفی باید به هنگام مطمئن شدن از نشت گاز فریزر در جهت رفع آن اقدام کنیم چراکه وجود گاز فریون در فضاهایی که افرادی با مشکلات قلبی در آن تردد دارند می‌تواند خطرآفرین باشد .

۵. از دیگر علائم نشت گاز می‌توان به ایجاد برفک هایی در قسمت‌های ابتدایی اپراتور اشاره کرد البته ایجاد برفک ها می‌تواند دلایل متفاوتی باشد اما یکی از این دلیل ها نیز می تواند نشت گاز فریون یخچال باشد .

۶. اگر به تازگی مبلغ بالای قبض برق روبرو شده‌اید می توانید با اندکی زیرکی به دلیل آن پی ببرید ، چراکه شما با مقایسه‌ای قبض‌های قبلی برق خود متوجه می شوید که یک جهش افزایشی رخ داده است ، و از طرفی کارکرد زیاد و نامعقول یخچال را می‌بینید ، پس می توانید ارتباط این ۲ مقوله را حدس بزنید اما چرا یخچال به صورت مداوم کار می‌کند این خود می‌تواند به دلیل نشت گاز فریون یخچال باشد.

روش‌هایی برای اطمینان از نشت و عدم نشتی گاز یخچال

 پر کردن گاز یخچال

پر کردن گاز یخچال

۱. شما می‌توانید به عنوان اولین روش پیشنهاد شده بدنه اصلی کندانسور یخچال را لمس کند در حالت طبیعی کندانسور یخچال باید گرم یا داغ باشد اگر در عوض دمایی سرد داشته باشد و نیز یخچال در حال کارکردن باشد ، در شرایطی می‌تواند به معنای نشت گاز یخچال باشد .

۲. اتصال برق را از یخچال قطع کرده و کنترل دمای خودکار یخچال را به حالت تعلیق درآورید سپس فضایی آرام و بی‌سروصدا را فراهم آوریم و سعی کنید گوش خود را نزدیک به یخچال قرار دهید ، گاز فریون در حالت عادی و نیز بدون کمک کمپرسور می تواند در حال جریان باشد که این جریان همراه با صداهایی می باشد اگر شما قادر به شنیدن این صداها بودید این بدین معناست که گاز فریون درون یخچال سالم و نشت نکرده است در غیر این صورت اگر صدای مربوط به جریان را نشنیدید به معنای هدر رفت گاز فریون می‌باشد .

حال که با علامت‌های مربوط به نشت گاز یخچال آشنا شدید در ادامه می‌خواهیم به شما اصلی‌ترین دلایل خالی شدن گاز یخچال را یادآوری کنیم .

رایج‌ترین و متداول‌ترین دلایل خالی شدن گاز فریون یخچال

 پر کردن گاز یخچال

پر کردن گاز یخچال

۱. هرگونه خوردگی و یا پوسیدگی در لوله‌های نگهدارنده گاز خنک‌کننده یخچال

۲. جنس ضعیف لوله‌ها

۳. زنگ‌زدگی لوله‌های آهنی نگهدارنده گاز فریون

۴. عدم عایق کاری لوله‌های نگهدارنده گاز یخچال و یا خوردگی این عایق‌ها توسط عوامل خارجی

۵. وارد شدن ضربه توسط عوامل خارجی به لوله‌های نگهدارنده گاز

۶. جابجایی ناشیانه‌ی یخچال و وارد شدن صدماتی به لوله‌های گاز یخچال

۷. جوشکاری نامناسب رابط‌ لوله‌های نگهدارنده گازی و کمپرسور پس از تعمیر که باعث نشت گاز می شود

۸. جای‌گذاری اشتباه لوله‌هایی با ضخامت‌های نامناسب پس از تعمیر لوله‌های گاز یخچال

ایا گاز فریون یخچال سمی است ؟

با توجه به آنچه که در ابتدای مطلب خواندید گاز فریون نسبت به گازهای قدیمی از خطرهای کمتری برخوردار است ولی استنشاق آن برای طولانی‌مدت در فضاهای بسته ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد ، اما این مسئله جای نگرانی بیش از اندازه ندارد چراکه درصد خطرات ایجاد شده برای افراد عادی بسیار پایین است مگر این‌که افراد دچار مشکلات قلبی و یا تنفسی باشد در این‌گونه موارد ممکن است کمی خطرناک باشد .

راهکارهایی برای جلوگیری از نشت گاز فریون یخچال فریزر

 پرکردن گاز یخچال

پرکردن گاز یخچال

در ادامه قصد داریم تا به شما انجام کارهایی آسان ولی مفید در جهت جلوگیری از نشت گاز و یخچال را آموزش دهیم که احتمال نشتی گاز را بیشتر از پیش کاهش می دهد .

۱. سعی کنید قبل از جابجایی یخچال به دلایل مختلف مانند اسباب کشی و غیره از دفترچه راهنمای یخچال استفاده کنید.

۲. پس از انجام فرایند جابه‌جایی یخچال بارگیری و اتصال برق به یخچال را به ۸ ساعت پس از آن موکول کنید و از روشن کردن یخچال جلوگیری کنید .

۳. از انجام عملیات تعمیر خودسرانه و یا ناشیانه یخچال جلوگیری کنید .

۴. تا حد امکان برای تمیز کردن برفک ها بر روی لوله‌های پشت یخچال از دستمال‌های نرم و نیز پاک‌کننده‌های غیر شیمیایی استفاده کنید .

حال اگر گاز فریون یخچال فریزر شما تخلیه شده و نیز نیاز به شارژ مجدد آن دارید باید با تعمیرکار یخچال فریزر تماس بگیرید ، پس از حضور تعمیرکار مربوطه به محل تعمیرکار سعی می کنند قبل از شارژ مجدد گاز فریون یخچال سوراخ نشت را بیابد و آن را به وسیله تجهیزاتی که در اختیار دارد مسدود کنند ، انجام این فرایند نیازی به حمل یخچال فریزر به محل تعمیرگاه یخچال نیست بنابراین این فرایند می تواند در محل نیز انجام شود ، پس از مسدود کردن نقطه نشتی گاز فریون یخچال نوبت به شارژ مجدد گاز می رسد ، در این حالت تعمیرکار یخچال فریزر با توجه به دفترچه راهنمای یخچال و نیز انتخاب گاز مناسب برای آن تصمیم می‌گیرد که از کدام گاز برای شارژ یخچال استفاده کند ، این نیز می‌تواند دلیلی برای به کارگیری تعمیرکاران مجرب در جهت شارژ مجدد آن باشد ، پس از پایان شارژ مجدد گاز فریون یخچال سعی کنید، یخچال خود را برای مدتی خاموش نگه دارید و از راه‌اندازی آن بلافاصله بعد از شارژ مجدد خودداری کنید این عمل باعث کارکرد بهتر یخچال می شود.

اما در پایان امیدواریم که توانسته باشیم پاره ای از مشکلات شما در مورد گاز فریون یخچال فریزر را حل کرده باشیم.

قیمت شارژ مجدد گاز یخچال

البته نوع گاز استفاده شده برای یخچال فریزرها و یخچال های ساید با توجه به برند آنها و نیز گاز مخصوص به آنها متفاوت است ، اما با توجه به نرخ های گاز های مختلف یخچال محدوده نرخی را برای شما مشخص می کنیم تا به صورت تقریبی از آنها مطلع شوید.

قیمت های تعیین شده برای انواع گاز یخچال بدین ترنیب می باشد :

قیمت گاز برای یخچال فریزر و نیز یخچال های ساید بای ساید برای برند های جنرال الکتریک ، مابه ، وایت هاوس ، پروفایل به شرح زیر می باشد :

۵۰۰/۰۰۰ هزار تومان تا ۱/۵۰۰/۰۰۰ هزارتومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
تعمیر یخچال یا جایگزینی

تعمیر یخچال یا جایگزینی؟

تعمیر یخچال یا جایگزینی؟ [caption id="attachment_1294" align="aligncenter" width="300"] تعمیر یخچال یا جایگزینی[/caption] یخچال ما صداهای عجیب تولید می‌کند چکار باید بکنیم؟ آیا به پشتیبانی تعمیرکاران یخچال فریزر نیاز دارید و نمی‌دانید که یخچال قدیمی خود را تعمیر کنید و یا این ‌که یک دستگاه جدید خریداری کرده و جایگزین آن کنید؟ این پست به شما کمک می‌کند تا در این وارد بهترین تصمیم ممکن را بگیرید. ممکن است در مواردی یخچال پروفایل شما دچار اختلالاتی...

تعمیرکار یخچال ساید بای ساید

قیمت و هزینه تعمیر یخچال در سال ۹۹

قیمت تعمیر یخچال فریزر [caption id="attachment_1094" align="aligncenter" width="300"] قیمت تعمیر یخچال[/caption] در این مقاله می‌خواهیم راجع به قیمت تعمیر یخچال فریزر و هزینه تعمیر یخچال فریزر صحبت کنیم، و نیز تمامی هزینه‌های مربوط به تعمیرات یخچال سایدبای‌ساید را بررسی کنیم و آن‌ها را برای شما شرح دهیم. بررسی ها نشان داده است که با توجه به نوسان نرخ تعمیرات یخچال بسیاری از کاربران برای تعمیر یخچال خود نیاز به یک مرجع به روز برای آگاهی از...

نمایندگی مجاز پروفایل

نمایندگی مجاز پروفایل

نمایندگی مجاز پروفایل [caption id="attachment_1092" align="aligncenter" width="300"] نمایندگی مجاز پروفایل[/caption] در بسیاری از مواقع به هنگام خرابی یخچال فریزر ، برای صاحبان یخچال پروفایل این حساسیت وجود دارد که تعمیرات یخچال خود را به دست چه کسانی می سپارند ، بنابراین انتخاب نمایندگی مجاز پروفایل مهم ترین گام برای تعمیرات یخچال به حساب می آید. پس از گذشت سال ها از زمان تولید اولین نوع یخچال ها ، امروزه با گسترش دانش ساخت و تولید...

درباره ما

شماره تلفن نمایندگی تعمیرات یخچال جنرال الکتریک
غرب تهران: ۰۲۱۶۶۵۰۹۰۲۰
شمال تهران : ۰۲۱۲۲۳۶۱۰۵۶
شماره تلفن شبانه روزی :۰۹۱۲۸۳۹۳۵۳۲

شعبه مرکزی ۰۲۱-۶۶۹۴۱۳۷۹ شعبه غرب ۰۲۱-۶۶۵۰۹۰۲۰ شعبه شمال ۰۲۱-۲۲۳۶۱۰۵۶ پاسخگویی 24 ساعته ۰۹۱۲-۸۳۹۳۵۳۲