hamburger menu
شعبه مرکزی ۰۲۱-۶۶۹۴۱۳۷۹ شعبه غرب ۰۲۱-۶۶۵۰۹۰۲۰ شعبه شمال ۰۲۱-۲۲۳۶۱۰۵۶ پاسخگویی 24 ساعته ۰۹۱۲-۸۳۹۳۵۳۲
اسلایدر ریپیر ساید

علت خاموش شدن یخچال فریزر

علت خاموش شدن یخچال فریزر

خاموش شدن یخچال فریزر

خاموش شدن یخچال فریزر

امروزه در هر خانه‌ای یخچال فریزر وجود دارد ، و شاید بتوان به‌ جرئت گفت که یخچال فریزر از پرکاربردترین و سخت‌کوش‌ترین لوازم خانگی هر آشپزخانه‌ای محسوب می شود ، اما همین سخت‌کوشی در مواقعی که به دلایل مختلف به یخچال فریزر فشار می آید سبب بروز مشکلاتی در یخچال خواهد شد ، و در همین حالت یخچال فریزر شما خاموش خواهد شد ، می‌خواهیم بدانیم علت خاموش شدن یخچال فریزر در بسیاری از موارد چیست؟

همان‌طور که می‌دانید یخچال فریزرها در همه ساعات روز و همه روزهای سال درحال کارکردن هستند ، یعنی درواقع بجز زمان‌هایی که ما به صورت دستی آن را برای انجام اعمالی مانند تمیز کردن یخچال و نیز سرویس کردن دوره‌ای یخچال خاموش می‌کنیم، در بقیه زمان‌ها به‌صورت خودکار و دائم درحال کارکردن هستند ، بنابراین این طبیعی است که گاهاً یخچال فریزرها دچار مشکلاتی شوند که نمونه‌ای از این مشکلات خاموش شدن یخچال فریزر است .

اما خاموش شدن یخچال فریزر در نگاه اول یک مسئله کلی و گنگ به نظر می‌رسد که ممکن است به هنگام روبرو شدن با آن باعث ایجاد نگرانی‌هایی برای صاحبان یخچال فریزر شود و به گونه ای فکر کنیم که موتور اصلی یخچال سوخته است و دیگر قادر به کارکرد معمولی نیست ، اما باید بدانیم که خاموش شدن یخچال بی‌علت نیست و ما باید تلاش کنیم تا قطعه گم‌شده پازل را بیابیم و ایراد اصلی به‌وجودآمده که باعث خاموش شدن یخچال فریزر شده‌است را شناسایی کنیم.

در واقع دلایل بسیار زیادی برای خاموش شدن یخچال فریزر وجود دارد که در ادامه قصد داریم به تک‌تک این دلایل با ذکر جزئیات بپردازیم .

علت‌های خاموش شدن یخچال فریزر

۱. ترموستات

خاموش شدن یخچال فریزر

خاموش شدن یخچال فریزر

ترموستات ها درواقع بخش‌های تنظیم‌کننده سیستم خنک‌کننده به طور غیرمستقیم می باشد بدین ترتیب که به هنگام نیاز برای شروع فعالیت خنک کردن توسط کمپرسور ، ترموستات دستور آغاز فعالیت را می دهد ، یعنی درواقع این ترموستات است که تشخیص می‌دهد چه زمانی نیاز به روشن و خاموش شدن کمپرسور است ، بنابراین وجود هر نقص فنی در ترموستات سبب می‌شود تا یخچال عملیات خنک کنندگی را انجام ندهد و خاموش بماند.

شما می‌توانید با استفاده از روشی که ما به شما نشان می دهیم از سلامت ترموستات باخبر شوید ، اما انجام این عملیات نیاز به رعایت کامل اصول ایمنی دارد ، بنابراین سعی کنید به هنگام انجام این فرآیند یخچال فریزر خود را از اتصال به برق جدا کنید .

ابتدا باید یک مولتی متر تهیه کنید ، با احتیاط کامل و بدون وارد کردن ضربه به قسمت پشتی یخچال آن را کمی از دیوار فاصله دهید تا بتوانید با چیرگی کامل به قطعات یخچال فریزر دسترسی داشته باشید ، حال می‌توانید با استفاده از مولتی متر خرابی ترموستات را چک کنید .

۲. قطع اتصال برق

خاموش شدن یخچال فریزر

خاموش شدن یخچال فریزر

همان‌طور که می‌دانید برای عملکرد طبیعی یخچال فریزر نیاز به اتصال برق می باشد ، بااین‌حال ممکن است دلایل مختلفی برای قطعی برق وجود داشته باشد مثلاً ممکن است مدارهای موجود برای انتقال برق از هر یکی از قطعات به قطعه‌ای دیگر دچار نقصان شود، و یا این‌که در موارد ساده تر سیم های انتقال دهنده برق از پریز تا یخچال دچار پوسیدگی و یا قطعی باشند ، همچنین در برخی موارد دیگر ، مشاهده شده‌است که فلزهای موجود در پریز یخچال خراب شده‌اند و باعث نرسیدن جریان برق یخچال می شوند .

امایک راه آسان برای مطمئن شدن از رسیدن جریان برق به درون یخچال وجود دارد و آن هم چک کردن چراغ‌های داخلی یخچال و نیز نمایشگر یخچال است بدین ترتیب شما می‌توانید متوجه شوید که آیا برق به درون یخچال می آید یا خیر ، اگر مطمئن شدید که جریان برق وجود دارد ولی بازهم یخچال کار نمی‌کند پس ادامه مطالب را مطالعه بفرمایید.

۳.تایمر دیفراست

اگر یخچال شما از سیستم دیفراست استفاده می‌کنند بنابراین مشکلاتی به وجود می‌آورند که سبب از کار افتادن یخچال می شوند ، سیستم دیفراست وظیفه دارد که هر ۶ تا ۸ ساعت یک‌بار وارد عمل شود و برفک زدایی کند ، حالا شما فرض کنید که این سیستم عملکرد طبیعی خود را از دست بدهد در این میان برفک های اطراف لوله‌های اپراتور و نیز لوله‌های حامل جریان گاز فریون را دربر می گیرند که این خود باعث خلل در ایجاد خنک‌کننده یخچال می‌شود و به دنبال آن ارور هایی در بورد اصلی ایجاد می‌شود که باعث ازکارافتادگی یخچال شما می‌شود.

۴.خرابی موتور یا همان کمپرسور

خاموش شدن یخچال فریزر

خاموش شدن یخچال فریزر

اما اصلی‌ترین دلیل خاموش شدن یخچال‌ها خرابی و بروز نقص فنی در کمپرسور یخچال می‌باشد، کمپرسور یخچال مهم‌ترین و کلیدی‌ترین قطعه موجود در یخچال فریزرها است که اصلی‌ترین عملیات را برای خنک کنندگی برای یخچال را رقم می‌زند ، هرگونه خرابی در کمپرسور یخچال به معنای از کار افتادن یخچال است .

کافیست سالم بودن کمپرسور را چک کنید، برای این منظور شما می توانید یک آزمایش انجام دهید بدین ترتیب که درب یخچال را باز کن اگر به هنگام باز شدن درب یخچال لامپ داخل یخچال روشن شود ولی هیچ گونه صدایی از فضای پشتی یخچال ساطع نشد به این معناست که کمپرسور دچار مشکل شده است و کار نمی‌کند ، یا این‌که یخچال های دارای نمایشگر نیز می‌بایست به هنگام عملکرد طبیعی یخچال روشن شوند اگر این‌گونه نباشد به معنی خرابی کمپرسور است.

۵. خرابی رله استارت

اور لود و رله استارت ۲ قطعه تعبیه شده بر کمپرسور یخچال می‌باشند، گاهی ممکن است خرابی یخچال و خاموش شدن آن به دلیل خرابی کمپرسور نباشد بلکه وجود نقص فنی در این ۲ قطعه که وظیفه انتقال جریان برق ورودی به کمپرسور را دارند عامل خاموش شدن یخچال فریزر شما باشد در این صورت حل مشکل نسبت به خرابی کمپرسور راحت‌تر است زیرا هم هزینه‌های کمتری دارد و هم زمان کمتری نیاز دارد، بنابراین شما می‌توانید با تعویض این ۲ قطعه مشکل یخچال فریزر خود را حل کنید .

۶. خرابی برد اصلی یخچال

برد یخچال فریزر

برد یخچال فریزر

و اما در این پاراگراف می‌خواهیم درباره خرابی برد اصلی یخچال فریزر صحبت کنیم که اصلی‌ترین و رایج‌ترین مشکلات مربوط به خاموش شدن یخچال می باشد در مقالات دیگر سایت به تفصیل درمورد خرابی برد اصلی یخچال صحبت کرده‌ایم اما در این‌جا نیز می‌خواهیم اشاره کوتاهی به این مبحث داشته باشید .

برد اصلی یخچال منبع دستورات صادرشده به قطعات دیگر یخچال است ، بنابر این دلایل زیادی برای بروز ایراد فنی در برد می‌تواند وجود داشته باشد ، مثلاً ممکن است با از کار افتادن یکی از قطعات یخچال ، ارور هایی به صورت مداوم و پشت سرهم به مورد یخچال ارجاع داده شود در صورت عدم حل کردن این خرابی برد اصلی با مشکل مواجه خواهد شد ، و یا در موارد دیگری مانند خرابی الکترو فن های یخچال که در ادامه آن دمای داخلی یخچال بین ۳ تا ۵ درجه کاهش می‌یابد بدین ترتیب کمپرسور یخچال تلاش بیشتری برای رفع دمای ازدست رفته انجام می دهد و فشار بیشتری را متحمل می شود کمپرسور خطای پیش‌آمده را به برد اصلی می‌فرستد ، بنابراین اگر در طولانی مدت مشکل پیش‌آمده را کنترل و بررسی نکنیم سبب خرابی برد اصلی و درنتیجه عدم کارکرد یخچال فریزر می‌شود.

عدم خنک کنندگی یخچال و خاموش شدن یخچال به صورت غیر مستقیم

گاز یخچال

خاموش شدن یخچال فریزر

خاموش شدن یخچال فریزر

در صفحه پر کردن گاز یخچال ، مطالب مفیدی درباره ی علائم نشت گاز یخچال و نیز دلایل آن قرار داده ایم شما می توانید با کلیک کردن بر روی لینک به مطالب گفته دسترسی پیدا کنید.

در مواردی ممکن با هدر رفت گاز یخچال ، دمای خودکار تنظیم شده برای فضای داخل یخچال فراهم نشود پس کمرسپور تلاش بیشتری می کند و به صورت مداوم و بدون توقف کار می کند تا افزایش دمای ناخواسته را جبران کند ، این پروسه چندین ساعته ممکن است گرمای زیادی به کمپرسور وارد کند و مدارهای داخلی آن را ذوب کند و باعث سوختن کمپرسور شود ، خرابی کمپرسور به منزله کار نکردن یخچال است .

در همه از یخچال های قدیمی برفک گیر و نیز برخی یخچال های نسل جدید ممکن است به دلایل مختلف برفک تولید شود ، توصیه هایی در جهت رفع این برفک ها به شما عزیزان شده است ، اما اگر مجبور به حذف برفک به صورت دستی از یخچال فریزر خود شدید ، توجه شما را به این نکته جلب می کنیم که از اشیا نوک تیز تحت هیچ شرایطی استفاده نکنید چرا که ممکن است سبب ایجاد سوراخ هایی در مسیر لوله های انتقال دهنده گاز یخچال فریزر باشد ، که اگر یخچال در محیطی سربسته باشد ممکن است خطرات تنفسی برای افراد سالخورده و یا افراد دارای مشکلات قلبی به همراه داشته باشد.

قطع اتصال برق به دلایل مختلف

در پایان به شما توصیه می کنیم که این اتفاق رایج را که در ابتدای بحث به آن اشاره کردیم بررسی کنید.

گاهی اتفاقاتی دوراز تصور ممکن است سبب خاموش شدن یخچال فریزر شوند مثلا همین قطعی برق و نرسیدن جریان برق شاید شما در هنگام مواجهه با خاموشی یخچال تصور این را نکنید که دلیل آن نبود جریان برق است ولی در نهایت ممکن است اتفاق افتاده باشد.

هرگونه خرابی دوشاخ های اتصال برق یا قطعی سیم ها و یا خرابی پریز برق و مانند آن می تواند دلیل این اتفاق باشد پس بهتر است با صرف تنها چند دقیقه وقت و با انجام دادن چندین آزمایش ساده متوجه سلامت و یا عدم سلامت مدار الکتریکی یخچال شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
تعمیر یخچال یا جایگزینی

تعمیر یخچال یا جایگزینی؟

تعمیر یخچال یا جایگزینی؟ [caption id="attachment_1294" align="aligncenter" width="300"] تعمیر یخچال یا جایگزینی[/caption] یخچال ما صداهای عجیب تولید می‌کند چکار باید بکنیم؟ آیا به پشتیبانی تعمیرکاران یخچال فریزر نیاز دارید و نمی‌دانید که یخچال قدیمی خود را تعمیر کنید و یا این ‌که یک دستگاه جدید خریداری کرده و جایگزین آن کنید؟ این پست به شما کمک می‌کند تا در این وارد بهترین تصمیم ممکن را بگیرید. ممکن است در مواردی یخچال پروفایل شما دچار اختلالاتی...

تعمیرکار یخچال ساید بای ساید

قیمت و هزینه تعمیر یخچال در سال ۹۹

قیمت تعمیر یخچال فریزر [caption id="attachment_1094" align="aligncenter" width="300"] قیمت تعمیر یخچال[/caption] در این مقاله می‌خواهیم راجع به قیمت تعمیر یخچال فریزر و هزینه تعمیر یخچال فریزر صحبت کنیم، و نیز تمامی هزینه‌های مربوط به تعمیرات یخچال سایدبای‌ساید را بررسی کنیم و آن‌ها را برای شما شرح دهیم. بررسی ها نشان داده است که با توجه به نوسان نرخ تعمیرات یخچال بسیاری از کاربران برای تعمیر یخچال خود نیاز به یک مرجع به روز برای آگاهی از...

نمایندگی مجاز پروفایل

نمایندگی مجاز پروفایل

نمایندگی مجاز پروفایل [caption id="attachment_1092" align="aligncenter" width="300"] نمایندگی مجاز پروفایل[/caption] در بسیاری از مواقع به هنگام خرابی یخچال فریزر ، برای صاحبان یخچال پروفایل این حساسیت وجود دارد که تعمیرات یخچال خود را به دست چه کسانی می سپارند ، بنابراین انتخاب نمایندگی مجاز پروفایل مهم ترین گام برای تعمیرات یخچال به حساب می آید. پس از گذشت سال ها از زمان تولید اولین نوع یخچال ها ، امروزه با گسترش دانش ساخت و تولید...

درباره ما

شماره تلفن نمایندگی تعمیرات یخچال جنرال الکتریک
غرب تهران: ۰۲۱۶۶۵۰۹۰۲۰
شمال تهران : ۰۲۱۲۲۳۶۱۰۵۶
شماره تلفن شبانه روزی :۰۹۱۲۸۳۹۳۵۳۲

شعبه مرکزی ۰۲۱-۶۶۹۴۱۳۷۹ شعبه غرب ۰۲۱-۶۶۵۰۹۰۲۰ شعبه شمال ۰۲۱-۲۲۳۶۱۰۵۶ پاسخگویی 24 ساعته ۰۹۱۲-۸۳۹۳۵۳۲