hamburger menu
شعبه مرکزی ۰۲۱-۶۶۹۴۱۳۷۹ شعبه غرب ۰۲۱-۶۶۵۰۹۰۲۰ شعبه شمال ۰۲۱-۲۲۳۶۱۰۵۶ پاسخگویی 24 ساعته ۰۹۱۲-۸۳۹۳۵۳۲
اسلایدر ریپیر ساید

علت اصلی خرابی یخچال فریزر

علت اصلی خرابی یخچال فریزر

رایج ترین دلایل خرابی یخچال فریزرها

علت اصلی خرابی یخچال

علت اصلی خرابی یخچال فریزر یخچال

بدون شک یخچال فریزر یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی الکتریکی در آشپزخانه شماست . در عصر مدرن امروز و با توسعه فناوری ، زندگی بدون یخچال های فریزر غیرقابل تصور است . جالب است بدانید طول عمر متوسط یخچال فریزر در حدود ۱۷ سال است ، که قطعات اصلی آن می توانند عمر طبیعی داشته باشند. نداشتن یخچال فریزر در آشپزخانه ها سبب بروز مشکلاتی در نگهداری مواد غذایی خواهد شد.به این فکر کنید که حجم بسیار زیادی از مواد غذایی بدون فضایی برای نگهداری آنها چگونه در کسری از زمان از بین خواهند رفت.

گاهی اوقات از فواید و تاثیر یخچال فریزر در آشپزخانه هایمان غافل می مانیم و اشتباها آن را به صورت یک ماشین کامل میدانیم و هیچ جای خرابی برای آن در نظر نمی گیریم.تنها زمانی که قلب تپنده آشپزخانه از کار میفتد متوجه ضروری بودن آن می شویم.یخچال فریزر ها نیز می توانند مانند سایر لوازم برقی و الکتریکی خانگی دچار خرابی و یا عدم عملکرد درست باشند. در ادامه میخواهیم علت اصلی خرابی یخچال فریزر و همچنین از جمله دلایل مشترک و اصلی عدم کارایی درست یخچال فریزرها را به شما عزیزان توضیح دهیم.

شما می توانید با خواندن مطالب مفید و کاربردی که با زبان ساده و قابل فهم دراین مقاله قرار داده شده است برای جلوگیری از خرابی یخچال فریزر و مشکلات احتمالی یخچال فریزر خود اقدام به عمل اورید .

روشن کردن یخچال بدون بار

علت اصلی خرابی یخچال

علت اصلی خرابی یخچال

حتما متوجه شده اید که هنگام نصب یخچال فریزر در دفترچه راهنمای وابسته به یخچال ، راهنمایی هایی درباره راه اندازی بدون بارگیری یخچال در ساعت های اولیه و یا زمانی طبق توصیه دفترچه راهنما شده است.می خواهیم بدانیم دلیل انجام چنین کاری برای چیست؟

باید بدانید که یخچال فریزری که پس از خرید در اختیار شما قرار گرفته اگرچه به هنگام تکمیل فرایند ساخت در تاسیسات تولیدی آزمایش شده است اما هنوز تحمل بار این مواد خام اولیه که شما قصد دارید به درون یخچال بگذارید برای یخچال سنگین است .

بنابراین راه اندازی و روشن نگهداشتن چند ساعته یخچال بدون بارگیری این امکان را به یخچال می دهد که اماده بارگیری بدون چالش کنترل دما شود .

همچنین انجام چنین فعالیت های پیش گیرانه ای از میتواند علت اصلی خرابی یخچال فریزر باشد که با انجام صحیح این کارها از خرابی آنها جلوگیری نمایید.

پر کردن بیش از اندازه یخچال فریزر

علت اصلی خرابی یخچال

علت اصلی خرابی یخچال

یخچال فریزرها ساخته شده اند تا مقادیر مشخصی ( برای اطلاع از مقدار بار قابل تحمل یخچال می توانید به دفترچه راهنما مراجعه کنید ) از مواد غذایی را در درون نگهداری کنند. پس هر آنچه که وزن اضافی را به درون یخچال انتقال دهید یخچال با توجه به کنترل خودکار دما مجبور به سرد کردن دمای درون یخچال خواهد شد.

بنابراین با توجه به دمای سرد از دست رفته یخچال ، به وسیله کمپرسور مجبور به رفع این محدودیت خواهد شد پس هر چه وزن بیشتری به یخچال منتقل کنید فشار بیشتری به کمپرسور اعمال خواهد شد که سبب فرسایش زودتر و بیش از پیش کمپرسور خواهد شد.

در نتیجه این امر می تواند سبب خرابی زود هنگام کمپرسور شود که ممکن از هزینه های زیادی در بر داشته باشد مخصوصا اگر از زمان گارانتی یخچال شما گذشته باشد. پس شما می توانید با انجام عملیاتی ساده به هنگام نصب یخچال فریزر از رخداد این مسئله جلوگیری نمایید.

مدل های قدیمی یخچال فریزر

علت اصلی خرابی یخچال

علت اصلی خرابی یخچال

اگر شما از یخچال فریزرهای قدیمی استفاده می کنید باید بدانید با گذر زمان و همچنین کارکرد بیش از اندازه در طی سال های زیاد سبب فرسایش یخچال فریزر شما خواهد شد ، که در ادامه ممکن است برای راه اندازی مجدد یخچال فریزر هزینه های زیادی که شامل تعویض قطعات و یا تعمیر یخچال فریزر خواهد بود متحمل شوید ، پس شما باید برای جلوگیری این مسئله تصمیم به تعویض یخچال فریزر خود بگیرید.

کابل کشی فرسوده و قدیمی

از رایج ترین ومتداول ترین دلایل از کار افتادن و تعمیر یخچال فریزر پروفایل خرابی در مسی انتقال برق به یخچال است.

ممکن به هنگام جابجایی یخچال فریزر و یا برخی از این قبیل اتفاقات مدار انتقال دهنده برق از پریز تا موتور یخچال دچار قطعی برق کند که منجر به عدم عملکرد یخچال فریزر شود پس شما می بایست پیش از بررسی دیگر مشکلات احتمالی یخچال به این مورد دقت داشته باشید ، قطعی در مسیر جریان برق از ساده ترین مشکلات مربوط به یخچال فریزر است که شما می توانید بدون نیاز به کارشناسان تعمیر یخچال فریزر یه رفع این نقص بپردازید.

نشت گاز یخچال

گاهی اوقات ممکن است به علت برخورد اشیا به بدنه یخچال فریزر و یا جابجایی نادرست آن لوله های جریان دهنده گاز خنک کننده یخچال سوراخ شده باشد و گاز خنک کننده هدر برود پس اگر چنین باشد شما می بایست در اولین فرصت با متخصصین مربوط به تعمیر یخچال فریزر نسبت به رفع نقص لوله های منتقل کننده خنک کننده گاز و پر کردن گاز یخچال اقدام کنید.

خرابی موتور کمپرسور

علت اصلی خرابی یخچال

علت اصلی خرابی یخچال

به طور کلی موتور کمپرسور یخچال به دو دلیل میتواند علت اصلی خرابی یخچال فریزر باشد که دچار خرابی و یا سوختگی می شود.

  1. اول اینکه ممکن است یخچال فریزر شما قدیمی باشد و در واقع عمر مفید و طبیعی خود را کرده باشد .
  2. دوم اینکه به علت استفاده سنگین از یخچال و بارگیری زیاد کمپرسور بیش از حد داغ شود و متوقف شود .

آسیب به یخچال فریزر به دلیل ولتاژ بالا

در اثر افزایش ولتاژ به علت افزایش های ناگهانی نیرو ورود جریان الکتریکی به درون موتور یخچال زیاد می شودکه خود سبب کارکرد بیش از پیش موتور ، کندانسور و یا کمپرسور یخچال می شود .

این افزایش کارکرد تاثیر مستقیمی بر افزایش دمای یخچال دارد و با گرم شدن بیش از حد قطعات اصلی یخچال که به آنها اشاره شد سبب متوقف شدن آنها می شود در این صورت یخچال کار نخواهد کرد.

افزایش ولتاژ با سه عامل ایجاد می شود :

  • خرابی برد کنترل
  • خرابی در کمپرسور
  • اخلال در یخ ساز

بهتر است برای یخچال فریزر های خود محافظ های کنترل کننده ولتاژ تهییه کنیم تا از ایجاد مشکلات احتمالی و نیز صرف هزینه های اضافی جلوگیری کنیم .

اگر افزایش ولتاژ به دلیل نقص فنی درباره برد یخچال باشد ممکن است با تعمیر برد توسط کارشناسان و متخصصین تعمیر یخچال این مشکل حل شود در غیر این صورت شما می توانید با مراجعه به نمایندگی های یخچال فریزر نسبت به تعویض آن اقدام کنید .

خرابی برد کنترل کننده نیز می تواند به علت عامل ولتاژ بالا آسیب ببیند بدین معنی که با ورود جریان الکتریکی بالا که کمپرسور دریافت کننده آن است ممکن است سیم پیچی های مربوط به کمپرسور دچار اخلال شوند و از آن جا هزینه های مربوط به تعمیر کمپرسور سنگین تر از تعویض آن است شما ناچار به تعویض کمپرسور خواهید شد .

افزایش ولتاژ به صورت غیر مستقیم باعث اخلال در یخ سازی می شود ، به این صورت که با افزایش ولتاژ ، کمپرسور گرم می شود و گرمای ناشی از آن در سیستم یخ سازی اخلال ایجاد می کند و همچنین می تواند باعث خرابی قطعات سیستم یخ ساز یخچال فریزر شود اما به دلیل ارزان بودن این قطعات شما با تعویض این قطعات مشکلی زیادی نخواهید داشت.

خرابی یخچال فریزر به دلیل عدم تعمیر و نگهداری مناسب

علت اصلی خرابی یخچال

علت اصلی خرابی یخچال

در ابتدای متن به عمر مفید یخچال اشاره کردیم اما باید بدانید که این عمر یخچال که همان ۱۷ سال است اگر شامل تعمیرات احتمالی و یا نگهداری مناسب نباشد حتی کوتاه تر نیز ممکن است باشد.

سه دلیل عمده در خرابی یخچال و پیش رو در روند فرسایش آن قفل کمپرسور مکانیکی ، خرابی موتور های فن و یا ممکن است کویل های کندانسور کثیف باشند .

دقت داشته باشید که کمپرسور وظیفه خنک کنندگی یخچال را به عهده دارد و با سپری کردن عمر مفید خود و نیز گرم شدن بیش از حد ممکن است مانند هر وسیله مکانیکی دیگری دچار قفل مکانیکی خودکار شود ،از نشانه های این اتفاق می توان به کم صدا بودن آن به هنگام شروع به کار و یا داغ بودن آن به هنگام لمس اشاره کرد .

اگر کمپرسور دائما در حال کارکردن باشد و با دامنه نوسانی نسبتا کوتاه روشن و خاموش شود این بدین معناست که یخچال بیش از ظرفیت خود بارگیری شده است.

اگر مواد غذایی درون یخچال را کمتر کردید  و بعد از گذشت چند ساعت باز همین اتفاق افتاد حالا باید کویل های کمپرسور را بررسی کنید در این حالت ممکن است کوی ها کثیف شده باشند . کثیف شدن کویل کاملا طبیعی و ممکن است به علت استفاده زیاد از حد و همچنین بارگیری زیاد از یخچال در بازه های زمانی کوتاه رخ دهد .

کثیف شدن ، سایش و یا پارگی کویل ها می تواند مانع از خروج هوای گرم درون یخچال به فضای بیرون شود ، و خارج نشدن این هوای گرم سبب افزایش بی رویه کمپرسور می شود که شما می تونید با روشن و خاموش شدن پی در پی کمپرسور متوجه این موضوع شوید .

برای رفع این مسئله کافیست کویل ها را بررسی وتمیز کنید.

در معرض گرد و خاک قرار گرفتن کمرسور و موتور یخچال

فن موتور یک بخش مکانیکی است که با بالا رفتن سن یخچال ممکن است دچار فرسایش و از کار افتادگی شود ، یاتاقان موتور فن ممکن است با گرد و غبار و خاک پوشیده شود به همین علت مانع کار کردن فن می شود که خود باعث گرم شدن شدن موتور و گرم شدن موتور خرابی های دیگری که در مطالب قبل به آن اشاره کردیم می شود .

چرا بررسی آسیب های یخچال فریزر مهم است ؟

از آن جا که سلسله مشکلات یخچال های فریزر سبب بروز مشکل در قسمت های دیگر یخچال فریزر می شود و ایجاد مشکل در هر قسمت به قسمت های دیگر مرتبط است پس باید دقت داشته باشیم که هنگام روبرو شدن یخچال فریزر با مشکلات حتی جزئی ترین آن ها سریعا و در اولین فرصت جهت رفع آن اقدام کنیم . به طور مثال اگر تنها فن موتور و یا فن کمپرسور دچار نقص فنی ویا سوخته باشد و ما نسبت به آن بی اهمییت باشیم سبب گرم شدن موتور ، و گرم شدن موتور درنهایت باعث توقف مکانیکی کمرسور و خاموش شدن یخچال و کار نکردن آن می شود که این خود میتواند علت اصلی خرابی یخچال فریزر باشد.

حالا شما مجبور می شوید تا چند قطعه اصلی یخچال فریزر خود را با هزینه های بالا عوض کنید ، در صورتی که از ابتدا تنها با تعویض فن می توانستید مانع این مشکلات شوید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
تعمیر یخچال یا جایگزینی

تعمیر یخچال یا جایگزینی؟

تعمیر یخچال یا جایگزینی؟ [caption id="attachment_1294" align="aligncenter" width="300"] تعمیر یخچال یا جایگزینی[/caption] یخچال ما صداهای عجیب تولید می‌کند چکار باید بکنیم؟ آیا به پشتیبانی تعمیرکاران یخچال فریزر نیاز دارید و نمی‌دانید که یخچال قدیمی خود را تعمیر کنید و یا این ‌که یک دستگاه جدید خریداری کرده و جایگزین آن کنید؟ این پست به شما کمک می‌کند تا در این وارد بهترین تصمیم ممکن را بگیرید. ممکن است در مواردی یخچال پروفایل شما دچار اختلالاتی...

تعمیرکار یخچال ساید بای ساید

قیمت و هزینه تعمیر یخچال در سال ۹۹

قیمت تعمیر یخچال فریزر [caption id="attachment_1094" align="aligncenter" width="300"] قیمت تعمیر یخچال[/caption] در این مقاله می‌خواهیم راجع به قیمت تعمیر یخچال فریزر و هزینه تعمیر یخچال فریزر صحبت کنیم، و نیز تمامی هزینه‌های مربوط به تعمیرات یخچال سایدبای‌ساید را بررسی کنیم و آن‌ها را برای شما شرح دهیم. بررسی ها نشان داده است که با توجه به نوسان نرخ تعمیرات یخچال بسیاری از کاربران برای تعمیر یخچال خود نیاز به یک مرجع به روز برای آگاهی از...

نمایندگی مجاز پروفایل

نمایندگی مجاز پروفایل

نمایندگی مجاز پروفایل [caption id="attachment_1092" align="aligncenter" width="300"] نمایندگی مجاز پروفایل[/caption] در بسیاری از مواقع به هنگام خرابی یخچال فریزر ، برای صاحبان یخچال پروفایل این حساسیت وجود دارد که تعمیرات یخچال خود را به دست چه کسانی می سپارند ، بنابراین انتخاب نمایندگی مجاز پروفایل مهم ترین گام برای تعمیرات یخچال به حساب می آید. پس از گذشت سال ها از زمان تولید اولین نوع یخچال ها ، امروزه با گسترش دانش ساخت و تولید...

درباره ما

شماره تلفن نمایندگی تعمیرات یخچال جنرال الکتریک
غرب تهران: ۰۲۱۶۶۵۰۹۰۲۰
شمال تهران : ۰۲۱۲۲۳۶۱۰۵۶
شماره تلفن شبانه روزی :۰۹۱۲۸۳۹۳۵۳۲

شعبه مرکزی ۰۲۱-۶۶۹۴۱۳۷۹ شعبه غرب ۰۲۱-۶۶۵۰۹۰۲۰ شعبه شمال ۰۲۱-۲۲۳۶۱۰۵۶ پاسخگویی 24 ساعته ۰۹۱۲-۸۳۹۳۵۳۲